Jeden svět v roce 2022 opět v Táboře
Po roce 2020, kdy jsme byli nuceni festival (a to hned dvakrát) rušit, a po loňském roce, kdy se Jeden svět odehrál v mrazivých, neutěšených podmínkách květnových (!) letních kin, jsme se letos s celým týmem konečně dočkali “normální” podoby festivalu. Festival dokumentárních filmů s lidskoprávní tématikou, který v Táboře nezisková organizace Cheiron pořádá, tento rok proběhl (!), a to na přelomu března a dubna s více jak dvěma sty návštěvníky z veřejnosti a dalšími šesti sty ze školních lavic.
Program roku 2022
Letošní podtitul festivalu Jeden svět - Cesty (ne)svobody, upozornil na události, které otřásají světem lidských práv a které nelze ignorovat. Obzvláště právě v době festivalu, kdy si velká část z nás na své profily na sociálních sítích přidala žluto-modrý rámeček s upomínkou na tragické dění na Ukrajině, se ukázalo, jak moc je téma svobody aktuální.
17. ročník táborského Jednoho světa se odehrál ve čtyřech dnech na celkem čtyřech místech, které se snaží, každé svým vlastním způsobem, představit táborskému publiku to nejlepší z české a světové kultury. Celkem osm dokumentů a doprovodných debat si tak diváci mohli tento rok užít ve vnitřních prostorách, a to v kavárně táborského divadla klub DON, v klubu MC Jordán, v kavárně Jednota a na sojčáckém Bejváku.
V souladu s podtitulem jsme v prostorách táborského divadlo Oskara Nedbala festival zahájili snímkem MÉ DĚTSTVÍ, MÁ ZEMĚ – 20 LET V AFGHÁNISTÁNU,
který doprovodila debata hned se dvěma hosty, a to s Tomášem Kocianem, regionálním ředitelem pro Blízký východ organizace Člověk v tísni, a Nabi Abassim, který z Afghánistánu se svou rodinou před Talibánem před několika lety utekl. Uvedení filmu ještě předběhla vernisáž výstavy “Nejsme tu sami - Příběhy našich menšin”, která rovněž přiléhavě ladila s aktuálním tématem migrace, poté a koncert dua ŠIMANSKÝ NIESNER.
Druhý den festivalu, který se odehrál v klubu MC Jordán, zahájilo promítání o dětských nevěstách v hmongské komunitě žijící ve Vietnamu DĚTI MLHY a beseda s cestovatelem "vietnamistou" Zdeňkem Porkertem. Zbývající část večera pak patřila dokumentu o umění a kolonialismu v Kongu, respektive o tom, jak se z bývalých pracovníků na plantážích mohou stát světově ocenění umělci, BÍLÁ KRYCHLE. Svým povídáním snímek doplnila Romana Koblihová, finanční manažerka pro region Afriky z Člověka v tísni.
Třetí den v kavárně Jednota nabídl zahajovací snímek pražského festivalu SOUDCI POD TLAKEM okomentovaný Vítem Dostálem z Asociace pro mezinárodní otázky a pak dokument ze školního prostředí PLATÓN Z BELFASTU, nad kterým vzbudil vášnivou debatu profesor filosofie z liberecké univerzity Michal Trčka. Jak je již dalším dobrým zvykem, tak čtvrtý, závěrečný den, čekaly v Bejváku tři krátké dokumenty se svými debatami i na ty nejmenší návštěvníky. Dospělí diváci si pak nedělní den mohli užít rovněž v cheironském klubu na Sojčáku, a to spolu s debatou s Lukášem Talpou z organizace Patron, Michalem Gožou, který vyrůstal v dětském domově a snímkem z tuzemské tvorby - OPOUŠTĚT POČÁTKY. Právě tento dokument byl takovou cheironskou srdcovkou festivalu. Úplný závěr Jednoho světa se pak zaměřil na ekologická témata spolu s dokumentem SEVERNÍ PROUD a s hostem Martinem Abelem, analytikem Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky.
Školní projekce
Ani letošní ročník se neobešel bez školních projekcí. Promítaly se tři pásma po třech dokumentech vždy podle výběru dané třídy. Na Bejváku se ve dvou jarních týdnech vystřídaly celkem více jak čtyři stovky studentů z několika desítek škol z Tábora i jeho okolí.
Bez vás by to nešlo
Pořádání festivalu sebou přináší mnoho radostí, ale i mnoho starostí. Jednou z nich je i mít dostatek financí, které mohou zajistit kvalitu snímků, doprovodných programů a vybraných hostů. Z toho důvodu bychom závěrem chtěli poděkovat a uvést jména všech partnerů, spolupracovníků a podporovatelů, bez kterých bychom festival nedokázali zrealizovat. Děkujeme vám!
Město Tábor - odbor kultury
DEMAS - Asociace pro podporu demokracie a lidských práv
MZV ČR - Transition Promotion program
Firmy
Panda East spol. s.r.o.
Briklis s.r.o.
Toyota Dolák
Repro-grafie
Promítací místa
Divadlo Oskara Nedbala
MC Jordán
Kafe a knihy Jednota
Bejvák
Hosté
- Tomáš Kocian, regionální ředitel pro oblast Blízkého východu, Člověk v Tísni
- Nabi Abassi, afghánský podnikatel nyní žijící v ČR
- Zdeněk Porkert, cestoval, www.vietnamista.cz
- Romana Koblihová, finanční manažer pro oblast Afriky, Člověk v tísni
- Vít Dostál, výkonný ředitel AMO- Asociace pro mezinárodní otázky
- Michal Trčka, vyučující na katedře filosofie, TUL
- Lukáš Talpa, garant programu Patron
- Michal Gožo, šéfkuchař v restauraci Honner
- Martin Abel, analytik Výzkumného centra AMO- Asociace pro mezinárodní otázky
Dobrovolníci
Anna Machoňová, Anna Mášová, David Peltán, Barbora Pflegerová, Eliška Dlabová, Eva Kloudová, Jana Bartoňová, Karolína Čapková, Marek Vybíral, Nina Nováková, Olga Makovcová, Sára Montoto.